Просто про складне: Як влаштована світова фінансова система

28.02.2017

Як працює фінансова система і що вам потрібно про це знати? У цій статті ми проведемо вам невеличкий екскурс і розповімо про те, що зможе стати в нагоді для розуміння фінансової системи.


Економіка — досить простий механізм.

Вона складається з 3-х основних частин, а також з численних угод. У нас є 3 головні сили, які стимулюють економіку:


1. Зростання продуктивності.


2. Короткочасний кредитний цикл.


3. Довготривалий кредитний цикл.


Почнемо з найпростішої частини економіки. Це угоди.

Купуючи будь-який товар, ви укладаєте угоду. Суть процесу — обмін грошей/кредиту на товар або послугу.


Ви щодня укладаєте угоди.

Наприклад, віддаючи гроші продавцю в обмін на товар в магазині. Сума грошових витрат дає загальне значення всіх витрат, а це значення і стимулює економіку. Якщо розділити витрачену суму на кількість проданого, вийде ціна. Економіка — це всього лише сума всіх складових її угод. Це і є основа економіки. Якщо ми розуміємо суть угод, ми розуміємо економіку в цілому.


Люди, підприємства, банки, уряд — все укладають угоди відповідно до описаного вище принципу, обмінюючи гроші і кредит на товари і послуги. Найбільший продавець і покупець це уряд, який складається з 2-х частин:


1. Центрального уряду (збирає податки, і витрачає гроші).


2. Центрального банку (контролює суму грошей і кредиту за допомогою впливу на процентні ставки і друку нових грошей). Центральний банк — це важливий гравець для кредиту.


Поговоримо про кредит.

Відбувається така процедура угоди, але з нюансом — крім продавців і покупців на ринок за угодами відправляються ще кредитори і дебітори. Завдання кредитора — зробити з наявних грошей ще більше грошей. А дебітора — купити те, що йому зараз не по кишені. Кредит допомагає обом сторонам отримати бажане. Як тільки гроші узято, кредит набуває статусу «борг». Борг виступає одночасно і активом (для кредитора), і зобов'язанням (для позичальника). Коли останні відсотки по кредиту сплачено, угода вважається завершеною.


Як працює система?

Беручи кредит, ви збільшуєте свої витрати. А витрати стимулюють економіку. Витрати одного — це прибутки іншого. Кожна витрачена вами гривня є чиїмось заробітком і навпаки — вашу зароблену гривню хтось витратив. Ви витратили більше — хтось більше заробив.


Всередині економічної системи ви маєте 2 цінності:


1. Прибуток.

2. Заставне майно.


Великий прибуток дає можливість погасити борг. У разі відсутності такого прибутку ви маєте цінні активи, які можна продати в рахунок погашення боргу. Коли зростають прибутки, зростають і позики, що дозволяє більше витрачати. Завдяки цьому збільшується кількість позик. І цей невпинний механізм і веде до економічного зростання.


Крім зростання є ще таке явище, як економічні коливання. Поговоримо трохи про них.

Суть будь-якої угоди — бажаєте щось отримати, потрібно щось віддати. А те, скільки ви можете отримати, залежить від того, скільки ви виробляєте.


Набираючись досвіду і працюючи більше і краще, ми підвищуємо наш рівень життя. Назвемо цей процес зростанням продуктивності.

Ріст продуктивності змінюється несуттєво і не викликає економічних коливань, тому має значення, зазвичай, в довгостроковому періоді. А кредит у короткостроковому. Набуваючи статус «боргу», кредит дозволяє нам споживати більше, ніж ми виробляємо в момент його придбання, але змушує нас споживати менше, ніж ми виробляємо під час його погашення. Коливання виникають не через інновації та продуктивність, а перш за все, через обсяг кредитів. Причиною цього є людський фактор.


Коли хочеться придбати щось, що коштує більше, ніж ви можете зараз собі дозволити, можна зайняти у себе в майбутньому. Ви визначаєте період часу, коли буде потрібно витрачати менше, ніж заробляєте, щоб виплатити кредит.

Позика — це можливість більше витратити. Кожен раз, позичаючи кошти, ви створюєте цикл. Тобто, передбачуваний алгоритм подій в майбутньому. В економіці без кредитів єдиний спосіб витрачати більше — це більше виробляти. А в економіці з кредитом можна витрачати більше, взявши в борг. В умовах кредитної економіки можна простежити хід укладання угод і побачити, як кредит створює ріст.


Важливо запам'ятати, що позики створюють цикли. А якщо цикл набирає ріст, то він коли-небудь почне падати.

Далі поговоримо про короткочасний кредитний цикл, але вже в наступній статті. Слідкуйте за нашими публікаціями і будьте в курсі фінансових новин разом з CashMe.